İSTEDİĞİN RULMANI ARA

Genellikle, makaralı rulmanlar doğru şekilde kullanılırsa, yorulma ömürleri öngörüldüğü gibi olacaktır. Rulmanlar, önlenebilir hatalar nedeniyle çoğunlukla vaktinden önce arızalanırlar. Vaktinden önce arızalanmanın nedenleri arasında yanlış montaj, hatalı kullanım, kötü yağlama, yabancı madde girişi ya da anormal ısı oluşumu yer almaktadır.

Arızadan önce ve sonra; uygulama, çalışma koşulları ve çevre de dahil bütün koşullarbiliniyorsa o zaman hatanın doğası ve olası nedenleri araştırılarak bir karşı önlem belirlenebilir.

Rulman arızaları ve karşı önlemlerle ilgili örnekler aşağıdaki bölümlerde verilmiştir. Rulman arızasının nedenini belirlemeye çalışırken lütfen bu bölümlere bakınız.

 

 

Rulmandan yuvarlanma yorulmasına bağlı olarak, yuvarlanma yolu ya da döner elemanlarından parça ayrılmasıyla pullanma oluşur. Bu, yüzeyde dalgalı ve kaba dokulu bölgeler yaratır.

Hafif aşınma ile birlikte yüzeyde sönük ya da bulanık lekeler ortaya çıkar. Böyle sönük lekelerden 5-10 オm derinliğe kadar uzanan küçük çatlaklar oluşur. Küçük parçacıklar düşer ve geniş çapta küçük pullanma oluşur.

Kazınma, yanlış yağlama veya ağır çalışma koşullarında kaymanın sebep olduğu küçük çiziklerin birikmesi sonucu oluşan yüzey hasarıdır. Çizgisel hasar, yuvarlanma yolunda ve makara yüzeylerinde çepeçevre olarak ortaya çıkar. Makara uçlarında dairesel şekilli hasar ve makara uçlarıyla temasta olan omuz yüzeyinde aşınma da görülür.

Sıvanma, yağ film tabakasının kırılması ve/veya kayması sonucu rulman elemanları arasındaki ısınma ile oluşan yüzey hasarıdır. Erimenin yanısıra yüzeyde pürüzlenme de görülür.

Kırılma, bir makara köşesine veya bileziğinin omzuna lokal olarak etki eden aşırı yük ya da darbe yükü nedeniyle kırılmış olan küçük parçacıkları ifade eder.

Bilezikte ve döner elemanlarda çatlakların oluşması, bu durumda kullanıma devam etmek, daha büyük çatlaklara veya kırıklara yol açar.

Kafes deformasyonu, kırılma ve aşınmayı kapsar.

Küçük metalik parçalar gibi döküntüler yuvarlanma yolu temas alanında takıldığında, yuvarlanma yolu yüzeyinde ya da döner elemanların yüzeyinde çukurlaşma meydana gelir. Eğer montaj sırasında darbe olursa yuvarlanma elemanının hatve aralığında çukurlaşma meydana gelir (Brinell çentikleri).

Çukurcuklanmış yüzeyde, yuvarlanma elemanı yüzeyi veya yuvarlanma yolu yüzeyinde görünen donuk bir parlamaya sahiptir.

Aşınma; yuvarlanma yolunun, döner elemanların, makara uç yüzlerinin, omuz yüzünün, kafes ceplerinin vs yüzeyindeki kayma sürtünmesine bağlı olarak yüzeylerinin bozulmasıdır.

İki yüzey arasında yinelenen kayma sebebi ile aşınma meydana gelir. Sürtme, montaj yüzeyinde, ayrıca bilezik ve yuvarlanma elemenlarının arasındaki temas alanında meydana gelir. Sürtme korozyonu kırmızımsı kahverengi veya siyah aşınmış partikülleri ifade etmek için kullanılan bir başka terimdir.

Farklı sürtme tipleri arasında yatak çiziklenmesi, brinell çukurcuklarını andıran boş lekeler oluşmasıdır. Döner elemanlarla yuvarlanma yolu arasındaki temas noktalarında titreşim ve sallantının sebep olduğu aşınmadan kaynaklanır.

Sürünme, rulmanlarda eşleşen yüzeyler arasında meydana gelen göreceli kayma sonucu yüzeyler arasında boşluk oluşturan olaya verilen isimdir. Sürünme genellikle aşınma veya kazınma sonucu parlak bir görünüm yaratır.

Dönme sırasında ani aşırı ısınma oluştuğunda rulmanın rengi bozulur. Hasar arttıkça bilezikler, döner elemanlar ve kafes yumuşar, erir ve deforme olur.

Bir rulmandan elektrik akımı geçtiğinde, yuvarlanma yolu ve döner elemanlar arasındaki temas noktalarında ince yağ filminden arklar ve yanıklar oluşur. 

Rulman pası ve korozyonu bileziklerin ve döner elemanların yüzeyindeki çukurcuklardır. Bileziklerdeki döner eleman hatvesinde veya rulman yüzeylerinin tamamında oluşabilirler.

Rulmanın takılması ve sökülmesi esnasında yuvarlanma yollarının veya döner elemanların yüzeyinde oluşan düz çizikler

Kafesler, döner elemanlar ve bileziklerde renk atması, yüksek sıcaklıklarda yağla ile tepkimeye girmeleriyle oluşur.

HABERLER

ALTERNATİF’TEKİ TÜM

Rulmanları Keşfet...

KEŞFET
13BİN RULMAN ÇEŞİDİ
3BİN VİDALI MİL
BİN LINEER KIZAK

WHATSAPP DESTEK

0532 682 07 87